Telegram grupları güvenilir mi

telegram grupları güvenilir mi
telegram grupları güvenilir mi

Telegram grupları güvenilir mi ? Facebook ile veri paylaşımıyla ilgili gizlilik endişeleri, bir kullanıcı denizini WhatsApp’tan uzaklaştırdı. Bu ay 500 milyon aktif yeni kullanıcıya ulaşan Telegram da dahil olmak üzere diğer sohbet platformlarına yöneldi. Ancak bu şu soruyu akla getiriyor: Telegram grupları güvenilir mi ?

Neyse ki, şifreli bulut depolama gibi özelliklerden, bir casus filminden fırlamış gibi görünen kendi kendini imha eden mesajlara kadar. İşte bu önlemlerin ne anlama geldiği, Telegram‘ı nasıl güvenli hale getirdikleri? En önde gelen birkaç rakibine kıyasla nerede yetersiz kaldığı hakkında biraz daha bilgi.

Telegram grupları güvenilir mi ? bazı platformlar kadar kapsamlı olmasa da şifreleme kullanır

Rakip Signal’in aksine, Telegram grupları güvenilir mi varsayılan olarak mesajlara uçtan uca şifreleme uygulamaz. Bu da üçüncü bir tarafça ele geçirilen herhangi bir mesajın yorumlanabilir olmasını engeller. Ancak Telegram’ın “gizli sohbet” seçeneğini kullanarak uçtan uca şifrelemeyi tercih edebilirsiniz.

Uçtan uca şifrelemenin standart olmamasına rağmen Telegram, iki sohbet sisteminin yaygın olarak kullanılan uygulamaları için en güvenli çözüm olduğunu söylüyor. Telegram grupları güvenilir mi MTProto şifreleme adı verilen sunucu-istemci şifrelemesine dayalı. Standart bir şifreli bulut depolama sistemine dayanarak her tür kullanıcıyı korumak için Bulut ve Gizli sohbetler arasında geçiş yapar.

Bulut depolama sisteminin dezavantajları vardır. Uygulamadaki tüm içeriğiniz bulutta depolanır, bu da onu cihazlar arasında erişilebilir kılar. Aynı zamanda paylaşılan bilgiler üzerindeki kontrolünüzü azaltır. Bu potansiyel olarak bir güvenlik riski oluşturur.

App Store’da Telegram

Apple App Store’da görüntülenen resmi Telegram Messenger uygulaması. Alexander Nemenov/AFP/Getty ImageTelegram’ın gizli sohbet seçeneği, kendi kendini imha eden mesajlar da dahil olmak üzere, gizlilikle daha fazla ilgili kullanıcılar için başka güvenlik özelliklerine sahiptir.

Uçtan uca şifrelemeye ek olarak Telegram grupları güvenilir mi gizli sohbetler de Telegram sunucularında iz bırakmaz, yönlendirmeye izin vermez ve kendi kendini imha eden mesajlar olarak gönderilebilir. Gizli sohbetler de Telegram bulutundan ayrıdır ve bunun yerine yalnızca kaynak cihaz üzerinden erişilebilir. İstemci-istemci şifrelemesinde bulunan başka bir güvenlik katmanı tarafından şifrelenirler. 

Rakipleriyle karşılaştırıldığında, Telegram birkaç alanda güvenlik açısından yetersiz kalıyor. Uçtan uca şifreleme bir seçenek olsa da, örneğin Signal’de olduğu gibi bu tür şifrelemenin varsayılan ayar olmadığı Telegram’ın eleştirisi oldu.Telegram’ın gizli sohbet seçeneği de yalnızca iki kişi arasında yapılabilir, yani grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme eksikliği vardır.

telegram grupları güvenilir mi
telegram grupları güvenilir mi

App Store’da Telgram grupları güvenilir mi ?

Signal’den farklı olarak Telegram, meta verileri kapsamlı bir şekilde şifrelemez. Telegram bilgilerinizi toplar Bu, 2016 yılında 15 milyon İranlının kullanıcı bilgilerinin Rocket Kitten adlı İranlı bir hacker grubu tarafından ifşa edilmesiyle geri tepti . Telegram grupları güvenilir mi Güvenlik ihlalinin İran hükümet yetkililerinin işi olup olmadığı doğrulanmadı, ancak hedeflerin çoğunun siyasi aktivistler olduğu belirlendi.

Ek olarak, 2020’de Telegram’da, Telegram kanallarındaki kullanıcıların DeepNude yazılımı tarafından desteklenen çıplak fotoğrafları değiş tokuş ettiği bir deepfake bot skandalı gerçekleşti – bu, kadınların sahte çıplaklarının sosyal medyadan alınan görüntülerden bilgisayar tarafından oluşturulduğu ve ticaret amacıyla kullanıldığı anlamına geliyor.Deepfakeleri tespit etmek için yapay zeka yazılımı kullanan bir güvenlik şirketi olan Sensity, uygulamada 100.000’den fazla görüntü ortaya çıkardı ve kullanıcıların yaklaşık %70’inin Rusya’da veya çevresinde bulunduğunu tespit etti .

Whatsapp, signal ve Telegram grupları güvenilir mi

WhatsApp ve Signal‘e benzer şekilde, bilgisayar korsanlarının SMS kodunuza erişmesini mümkün kılan hesap ele geçirmelerini önlemek için uygulama için iki adımlı doğrulamayı açmanız önerilir. Ayrıca uygulamadaki gizlilik ayarlarınızı, “herkes” ayarı yerine yalnızca kişilerinizin telefon numaranıza ve profil bilgilerinize erişebilmesi için değiştirebilirsiniz. Telegram grupları güvenilir mi  

Teknoloji konusunda bilgili kullanıcılar, programın açık kaynak yönleri nedeniyle Telegram’ın güvenliğini kendileri test edebilir. Telegram grupları güvenilir mi Güvenlik savunucularının Telegram hakkında alkışladığı bir şey, yeterli uzmanlığa sahip herkesin Telegram’ın kaynak koduna, protokolüne ve API’sine bakabilmesidir – ancak resmin tamamı tescilli ve tamamen açık kaynak değildir.

Telegram grupları güvenilir mi  : Telegram ayrıca doğrulanabilir yapıları da destekler, yani uzmanlar GitHub’da yayınlanan Telegram kodunun Apple App Store veya Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamalara güç sağlayan kodla aynı olup olmadığını kendileri kontrol edebilir.Telegram, Telegram mesajlarını deşifre edebileceklerine dair doğrulanabilir bir iddiaya sahip olan herkesin Cracking Yarışmasında 300.000 dolar kazanabileceğini söyledi.